CT98 Conference Program
CT98 Conference Program
Time for each presentation, including questions and answers
Contributed Presentation (CP) 20 minutes
Invited Presentation (IP) 60 minutes
Minisymposium (MS) 30 minutes
Student Sessions (SS) 30 minutes
For a paper with multiple authors, the speaker is shown in italics if known at press time.
Refer to the Program-at-a-Glance for a list of sessions by day in table format.
The conference organizers expect every speaker of a scheduled presentation to register and attend the conference. If it becomes necessary for a speaker to cancel the presentation, the speaker is expected to find an alternate presenter immediately, preferably one of the speaker's coauthors. The speaker must inform the SIAM Conference Department immediately of any change in his/her scheduled presentation.
A "no-show" or canceled presentation can cause serious inconvenience to the attendees and conference organizers.
Wednesday Evening, May 6
5:30 PM-7:30 PM Registration opens
Room: Prefunction Area
6:00 PM-8:00 PM Welcoming Reception
Room: Omni Ballroom A&B
Thursday Morning, May 7
7:30 AM-4:00 PM Registration
Room: Prefunction Area
7:50 AM-8:00 AM Welcoming Remarks and Announcements
Suzanne Lenhart, University of Tennessee, Knoxville
Room: Salon D
8:00 AM-9:00 AM
IP1 Singularities of Solutions to Hamilton-Jacobi Equations with Applications to Optimal Control
Piermarco Cannarsa, Universita di Roma "Tor Vergata", Italy
Chair: Suzanne Lenhart, University of Tennessee, Knoxville
Room: Salon D
9:00 AM-10:00 AM
IP2 Invariant Curvature Flows in Computer Vision and Image Processing
Allen Tannenbaum, University of Minnesota, Minneapolis
Chair: John A. Burns, Virginia Polytechnic Institute and State University
Room: Salon D
10:00 AM-10:30 AM Coffee
Salon C
10:30 AM-12:30 PM Concurrent Sessions
- MS1 Hamilton-Jacobi Equations and Applications (Part I of III)
Organizers: Martin Day and Joseph A. Ball, Virginia Polytechnic Institute and State University
Room: Salon D
- MS2 Computation and Control of Fluids
Organizer: Mary E. Bradley, University of Louisville
Room: Salon A
- MS3 Mesh Effects in the Numerical Solution of Optimal Control Problems
Organizers: William W. Hager, University of Florida; and Asen L. Dontchev, Mathematical Reviews
Room: Omni Ballroom A
- MS4 Distributed Parameter Methods for Flow and Acoustic Applications
Organizers: Kazi Ito, North Carolina State University; and Ralph C. Smith, Iowa State University
Room: Omni Ballroom B
- MS5 Structural Approach in the Control of Linear Systems
Organizers: Juan Carlos Martinez-Garcia and Sabine Mondie, CINVESTAV-IPN, Mexico
Room: Salon B
- MS6 Stochastic Systems Part I: Filtering and Numerical Methods
Organizers: George Yin, Wayne State University; and Qing Zhang,University of Georgia
Room: Tampa 1st Floor
- MS7 Control of PDEs and Applications (Part I of III)
Organizers: Suzanne Lenhart, University of Tennessee, Knoxville; and Vladimir Protopopescu, Oak Ridge National Laboratory
Room: Jacksonville A&B
- SS1 Modeling and Computation in Control and Optimal Design (Part I of III)
Organizers: Belinda B. King, Oregon State University; and Richard H. Fabiano, University of North Carolina, Greensboro
Room: St. Augustine
Thursday Afternoon, May 7
12:30 PM-2:00 PM Lunch (Attendees will be on their own.)
2:00 PM-3:00 PM
IP3 Linear Operator Inequalities and the Positive-Real Lemma for Infinite-Dimensional Linear Systems
Ruth F. Curtain, University of Groningen, The Netherlands
Chair: Belinda King, Oregon State University
Room: Salon D
3:00 PM-4:00 PM
IP4 Estimation and Control in Smart Material Structures
H. T. Banks, North Carolina State University
Chair: Belinda King, Oregon State University
Room: Salon D
4:00 PM-4:30 PM Coffee
Salon C
4:30 PM-6:30 PM Concurrent Sessions
- CP1 Distributed Parameter Systems I
Chair: Boris S. Mordukhovich, Wayne State University
Room: Salon D
- CP2 H-infinity and Robust Control
Chair: A. V. Pantas, Imperial College of Science, Technology and Medicine, United Kingdom
Room: Omni Ballroom B
- CP3 Optimization
Chair: Michael J. Grimble, University of Strathclyde, United Kingdom
Room: Salon A
- CP4 Nonlinear Systems I
Chair: Geir E. Dullerud, University of Waterloo, Canada
Room: Omni Ballroom A
- CP5 Applications: Industrial and Biological I
Chair: John C. Clements, Dalhousie University, Canada
Room: Salon B
- CP6 Computational Issues in Control I
Chair: Jiwen He, University of Houston
Room: Tampa 1st Floor
- CP7 Stabilization and Robust Control
Chair: Rodolfo Suarez, Universidad Autonoma Metropolitana-Iztapalapa, Mexico
Room: St. Augustine
- CP8 Stochastic Control
Chair: John J. Westman, University of Illinois, Chicago
Room: Jacksonville A&B
Thursday Evening, May 7
6:30 PM-7:30 PM
Business Meeting
SIAM Activity Group on Control and Systems Theory
Room: Salon C
Friday Morning, May 8
7:30 AM-4:00 PM Registration
Room: Prefunction Area
8:00 AM-9:00 AM
IP5 Applications of Geometry and Nonlinear Dynamics in Systems and Control
Christopher I. Byrnes, Washington University
Chair: John A. Burns, Virginia Polytechnic Institute and State University
Room: Salon D
9:00 AM-10:00 AM
IP6 Recent Advances in Nonlinear Control
Petar V. Kokotovic, University of California, Santa Barbara
Chair: John A. Burns, Virginia Polytechnic Institute and State University
Room: Salon D
10:00 AM-10:30 AM Coffee
Room: Prefunction Corridor
10:30 AM-12:30 PM Concurrent Sessions
- CP9 Distributed Parameter Systems II
Chair: C. Maeve McCarthy, University of South Florida
Room: Salon D
- CP10 Computational Issues in Control II
Chair: Daniel P. Giesy, NASA Langley Research Center
Room: Omni Ballroom B
- CP11 Applications: Industrial and Biological II
Chair: Richard Stockbridge, University of Kentucky
Room: Salon A
- CP12 Adaptive Control
Chair: Yechiel Crispin, Embry-Riddle University
Room: Salon B
- CP13 Robust Control
Chair: Anders Hansson, Stanford University
Room: Omni Ballroom A
- CP14 Maximum and Optimality Principles
Chair: Fernando A. C. C. Fontes, Imperial College of Science, Technology and Medicine, United Kingdom
Room: Tampa lst Floor
- CP15 Feedback Control and Motion Control in Mechanical Systems
Chair: Carlos E. Padilla, Moldyn, Inc., Cambridge, Massachusetts
Room: Jacksonville A&B
- CP16 Nonlinear Systems II
Chair: Kai S. Yeung, University of Texas, Arlington
Room: St. Augustine
Friday Afternoon, May 8
12:30 PM-2:00 PM Lunch (Attendees will be on their own.)
Note: At this time, all poster presenters can start setting up their poster materials on the poster board that is assigned to each presenter in Salon C room. A cup of push pins will be available under each poster board.
2:00 PM-3:00 PM
Award and Presentation of the SIAM Activity Group on Control and Systems Theory Prize
Accounting for Saturation in Nonlinear Control Design
Andrew R. Teel, University of California, Santa Barbara
Chair: Clyde F. Martin, Texas Tech University
Room: Salon D
3:00 PM-4:00 PM
IP7 On the Control of Incompressible Viscous Flow Modeled by the Navier-Stokes Equations and Related Problems
Roland Glowinski, University of Houston
Chair: William W. Hager, University of Florida
Room: Salon D
4:00 PM-4:30 PM Coffee
Room: Prefunction Corridor
4:30 PM-6:30 PM Concurrent Sessions
- MS8 SQP-Based Direct Discretization Methods for Optimal Control Problems (Part I of II)
Organizers: Volker H. Schulz, University of Stuttgart, Germany and Hans Georg Bock, University of Heidelberg, Germany
Room: Salon D
- MS9 Sufficient Conditions, Sensitivity Theory and Optimal Control Computations
Organizers: Joseph C. Dunn, North Carolina State University; and Helmut Maurer,Universitat Muenster, Germany
Room: Tampa 1st Floor
- MS10 Singular Perturbations in Control (Part I of II)
Organizers: Vladimir Gaitsgory and Jerzy A. Filar, University of South Australia, Australia
Room: Omni Ballroom A
- MS11 Controllability, Formability and Stabilization of Distributed Systems
Organizers: Vilmos Komornik,Université Louis Pasteur, France; and John E. Lagnese, Georgetown University
Room: Omni Ballroom B
- MS12 Advances in Optimal and Feedback Control of Fluid Flows (Part I of III)
Organizers: S. S. Sritharan, NRaD at San Diego; and S. S. Ravindran, NASA Langley Research Center
Room: Jacksonville A&B
- MS13 Control of PDEs and Applications (Part II of III)
Organizers: Suzanne Lenhart, University of Tennessee, Knoxville; and Vladimir Protopopescu, Oak Ridge National Laboratory
Room: Salon A
- MS14 Stochastic Systems Part II: Stochastic Control
Organizers: George Yin, Wayne State University; Qing Zhang,University of Georgia
Room: Salon B
- SS2 Modeling and Computation in Control and Optimal Design (Part II of III)
Organizers: Belinda B. King, Oregon State University; and Richard H. Fabiano, University of North Carolina, Greensboro
Room: St. Augustine
Friday Evening, May 8
8:30 PM-10:00 PM
Poster Session and Dessert Reception
Room: Salon C
Setup time: 12:30 PM; Dismantle time: 10:00 PM
Saturday Morning, May 9
7:30 AM-1:00 PM Registration
Room: Prefunction Area
8:00 AM-9:00 AM
IP8 Active Control of Fluids with Applications to Propulsion and Power Systems
Richard M. Murray, California Institute of Technology
Chair: Clyde F. Martin, Texas Tech University
Room: Salon D
9:00 AM-10:00 AM
IP9 Algorithms for the Design of Distributed. Multi-Agent Control Systems
Shankar S. Sastry, University of California, Berkeley
Chair: Clyde F. Martin, Texas Tech University
Room: Salon D
10:00 AM-10:30 AM Coffee
Salon C
10:30 AM-12:30 PM Concurrent Sessions
- MS15 Affordability Measurement and Prediction
Organizer: James A. Reneke, Clemson University
Room: Salon A
- MS16 Applications of Singular Perturbations
Organizers: Jerzy A. Filar and Vladimir Gaitsgory, University of South Australia, Australia
Room: Salon B
- MS17 Implementation Issues Concerning Identification and Control in Distributed Parameter Systems
Organizer: Ralph C. Smith, Iowa State University
Room: Salon D
- MS18 Control and Variational Inequalities
Organizer: Suzanne Lenhart, University of Tennessee, Knoxville
Room: Tampa 1st Floor
- MS19 Advances in Optimal and Feedback Control of Fluid Flows (Part II of III)
Organizers: S. S. Sritharan, NRaD at San Diego; and S. S. Ravindran, NASA Langley Research Center
Room: Omni Ballroom A
- MS20 Representations of Solutions to Hamilton-Jacobi Equations
Organizer: Peter R. Wolenski, Louisiana State University
Room: Jacksonville A&B
- MS21 Hamilton-Jacobi Equations and Applications (Part II of III)
Organizers: Martin Day and Joseph A. Ball, Virginia Polytechnic Institute and State University
Room: Omni Ballroom B
- MS21a SQP-Based Direct Discretization Methods for Optimal Control Problems (Part II of II)
Organizers: Volker H. Schulz, University of Stuttgart, Germany and Hans Georg Bock, University of Heidelberg , Germany
Room: Miami Room
- SS3 Modeling and Computation in Control and Optimal Design (Part III of III)
Organizers: Belinda B. King, Oregon State University; and Richard H. Fabiano,University of North Carolina, Greensboro
Room: St. Augustine
Saturday Afternoon, May 9
12:30 PM-2:00 PM Lunch (Attendees will be on their own.)
2:00 PM-3:00 PM
IP10 Intelligent Materials in Control of Systems
Karl-Heinz Hoffmann, Technische Universitat Munchen, Germany
Chair: William Hager, University of Florida
Room: Salon D
3:00 PM-3:30 PM Coffee
Salon C
3:30 PM-5:30 PM Concurrent Sessions
- MS22 Dynamic Programming Methods for Optimal Control of Nonlinear Distributed Parameter Systems
Organizers: Piermarco Cannarsa, Universita di Roma "Tor Vergata", Italy; and Fausto Gozzi, Universita di Pisa, Italy
Room: Salon D
- MS23 Singular Perturbations in Control (Part II of II)
Organizers: Vladimir Gaitsgory and Jerzy A. Filar, University of South Australia, Australia
Room: Salon B
- MS24 Applications in Optimal Control
Organizer: Ekkehard W. Sachs, Universitat Trier, Germany
Room: Omni Ballroom B
- MS25 Advances in Optimal and Feedback Control of Fluid Flows (Part III of III)
Organizers: S. S. Sritharan, NRaD at San Diego; and S. S. Ravindran, NASA Langley Research Center
Room: Omni Ballroom A
- MS26 Control of PDEs and Applications (Part III of III)
Organizers: Suzanne Lenhart, University of Tennessee, Knoxville; and Vladimir Protopopescu, Oak Ridge National Laboratory
Room: Salon A
- MS27 Analysis and Control of Fluid-Structure Interaction
Organizers: Marius Tucsnak, Universite de Nancy, France; and Scott Hansen, Iowa State University
Room: Jacksonville A&B
- MS28 Methods for Optimization in Distributed Parameter Systems
Organizer: Jianxin Zhou, Texas A&M University, College Station
Room: St. Augustine
- MS29 Optimization Techniques in Control Design
Organizers: John A. Burns and Terry Herdman, Virginia Polytechnic Institute and State University; and Belinda King, Oregon State University
Room: Tampa 1st Floor
- MS30 Hamilton-Jacobi Equations and Applications (Part III of III)
Organizers: Martin Day and Joseph A. Ball, Virginia Polytechnic Institute and State University
Room: Miami
6:00 PM Conference adjourns
CT98 Homepage | Program Updates| Registration | Hotel Information | Transportation | Program-at-a-Glance |
Speaker Index
MMD, 3/23/98